Navigation
Home Page

School Staff

Picture 1 Mr M Pincombe - Headteacher
Picture 2 Ms C Rollings Deputy Head Senco Child Protection
Picture 3 Mr M Soulsby - Leadership Team - Rydal Water Y5&6
Picture 1 Miss H Cheesebrough Y3&4 Windermere
Picture 2 Mrs K Clarke Lit/Num Derwent Water
Picture 3 Mrs L Clark Y3&4 Buttermere
Picture 4 Mrs R Cookson Y3&4 Buttermere
Picture 5 Miss L Johnston - Y3&4 Coniston Water
Picture 6 Mrs L Greenwood Y5&6 Elterwater
Picture 7 Miss S Poole Y5&6 Bassenthwaite Lake
Picture 8 Mrs L Smith Y3&4 Ullswater
Picture 9 Miss A Bland PPA Teacher - Rydal Water
Picture 1 Miss G Baker - HLTA
Picture 2 Ms K Barbier - STA
Picture 3 Mrs L Collins - STA
Picture 4 Mrs J Ewbank - STA
Picture 5 Mrs H Raine - STA
Picture 6 Miss C Holmes - Apprentice TA
Picture 7 Mrs I Olejnik-Chorazeczewska - STA
Picture 8 Mrs C Rankin - STA
Picture 9 Mrs K Ridley - STA
Picture 10 Mrs J Sewell - HLTA
Picture 11 Mrs S Todd - STA
Picture 1 Mrs A Nellis - Office Manager
Picture 2 Mrs F Gill - Admin Assistant
Picture 3 Mrs A Dutson - Parent Support Adviser
Picture 1 Mrs D Bell - Midday Supervisor
Picture 2 Mrs C Carrick - Midday Supervisor
Picture 3 Mrs T Hope - Midday Supervisor
Picture 4 Mrs E Pop - Midday Supervisor
Picture 5 Mrs S Robson-Peart - Midday Supervisor
Picture 6 Mrs C Sealby - Midday Supervisor
Picture 7 Mrs S Watson - Cleaner in Charge & MDS
Picture 8 Dionne - School Cook
Picture 9 Mrs D Emmerson - Kitchen Team

School Staff 2017-18

Teaching & Learning

Mr. Mike Pincombe

Headteacher

MFL Subject Leader 

Joint Science Subject Leader 

Educational Visits Co-ordinator

Ms Chris Rollings

Deputy Head

Leadership Team

SENDCO & Specialist Teacher SEN
Child Protection 

Assessment Co-ordinator

History Subject Leader

Mr. Martyn Soulsby

Leadership Team

Y5&6 Class Teacher - Rydal Water

Computing & Esafety Subject Leader

Music & Singing Subject Leader

P4C, SEAL & PSHCE  Subject Leader 

CaS Master Teacher  Apple Teacher

Mrs. Lindzi Greenwood

Y5&6 Class Teacher - Elterwater

Numeracy Subject Leader

PE Subject Leader

BLP Lead Teacher

Tanzania Link Co-ordinator

Mrs. Laura Clark

Y3&4 Class Teacher - Buttermere

RE Subject Leader

D&T Subject Leader

G&T Co-ordinator

Miss Helen Cheesebrough

Y3&4 Class Teacher - Windermere

Joint Science Subject Leader

EAL Co-ordinator

Mrs. Rachel Cookson

Y3&4 Class Teacher - Buttermere

Geography Subject Leader

GLP Link Teacher

Miss. Stacey Poole

Y5&6 Class Teacher - Bassenthwaite Lake

 

Mrs. Lorna Smith

Y3&4 Class Teacher - Ullswater

Literacy Subject Leader

Art Subject Leader

Mrs. Katie Clarke

Literacy Support – Derwent Water

 

Miss Lisa Johnston

Y3&4 Class Teacher - Coniston

 

Administrative Staff

Mrs. Angela Nellis (Office Manager)

Mrs. Fiona Gill (Admin Assistant)

Senior Teaching Assistants

Assistant Mid-Day Supervisors

Miss. Gayle Baker (HLTA)

Ms. Karen Barbier

Mrs. Lorraine Collins

Mrs. Joanne Ewbank

Miss. Courtney Holmes (Apprentice TA)

Ms. Hazel Raine

Mrs Iwona Olejnik-Chorazeczewska

Mrs. Jackie Sewell (HLTA)

Mrs. Claire Rankin

Mrs. Kath Ridley

Mrs. Samantha Todd

Mrs. Sheila Watson

Mrs. Christine Carrick

Mrs. Selina Peart

Mrs. Tina Hope

Mrs. Elena Pop (Maternity)

Mrs. Danielle Bell

Also, employed by Orian Solutions at North Lakes School, are:

Mrs. Sheila Watson

Cleaner-in-charge

Dione

Cook

Mrs. Jacqueline Cochrane

Cook

Mrs. Deborah Emmerson

Kitchen Assistant

 

Cleaner

 

Kitchen Assistant

 
 

 

Visiting Staff

Miss E Jarman-Pinto - Guitar, Violin, Singing, Songwriting & Recorder
Mrs K Tuffin - First Access Flute & Clarinet
Mrs L Ellwood - Sports Coach
Mrs J Jarman - BlueJam Singers
BlueJam - Samba Band
  
PPA Teachers - Miss A Bland, Mr D Bird
1:1 Teachers - Mrs L Lamb, Mrs A Pincombe
Top